Pawlíkova

Pawlíkova ulice v roce 1973Vede od Václavské k Plánické. Její dřívější názvy jsou Vlaská, pak Schanz (1839), Šancovní, Hradební (1903) a od roku 1933 Pawlíkova nebo také Pavlíkova.

Karel Pawlík
(*12. března 1849 Klatovy, +6. září 1914 Praha)

Český lékař, gynekolog a porodník, profesor na univerzitě v Praze. Jeden ze zakladatelů české porodnické školy. Patří mu světová priorita v užití některých diagnostických a léčebných postupů (po něm je pojmenován Pawlikův hmat). V roce 1887 byl jmenován řádným profesorem a přednostou I. pražské gynekologické a porodnické kliniky.

Pohřeb Karla Pawlíka v Klatovech v roce 1914Na obraze Jindřicha Bílka, který je ve vestibulu klatovské nemocnice, je vedle Josefa Thomayera a Aloise Maška právě Karel Pawlík.

Prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc. (cit. z přednášky + video): „Zcela mimořádný je ovšem výskyt významných gynekologů a porodníků, kteří na klatovském gymnáziu studovali a maturovali.“ (alt) A jedním z nich byl právě Karel Pawlík.

Příspěvek byl publikován v rubrice Klatovské ulice a jeho autorem je Karel Viták. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář